תביעות זעזוע מוח – האם שערי השיטפון עומדים להיפתח בעולם ה- MMA?

בסוף השבוע הזה עוד תביעה מזעזוע מוח ספורט אחד פגע בתקשורת. הפעם זה כותרות ה- NHL.

משפחתו של האכיפה המאוחרת, דרק בוגארד, הגיש תביעת ביטוח מוות שלא כדין נגד ה- NHL בטענה שהליגה אחראית על נזק מוחי שהמתחרה החשש ספג בשנותיו במשחק הוקי מומחה. היו לו לפחות 66 על קרבות קרח בקריירה המומחית שלו.

תביעות כאלה הופכות להיות דבר שבשגרה יותר בעולם הספורט המומחים. תביעות אלה מבוססות לעתים קרובות בתיאוריה כי ארגוני ספורט מאפשרים לספורטאים להתמודד תוך ערעור או הסתרת סכנת הפציעה. אז מה זה קשור ל- MMA? סביר להניח שזו מבודרת של דברים הבאים. חשוב מכך, זו הזדמנות נהדרת להקדים את הנושא הפוטנציאלי לשיפור הספורט.

ה- NHL כמו גם NFL הם ליגות בוגרות עם היסטוריה ארוכה. ישנם דורות של ספורטאים בדימוס עם נתונים ארוכי טווח כדי לשאוב מהשוואה בין ספורטאים אלה לחברים בדימוס באוכלוסייה הכללית. דפוס אחד שבסופו של דבר ברור יותר הוא זה של אנצפלופתיה טראומטית כרונית, כמו גם הקשר שלה למעורבות לטווח הארוך בקשר עם ספורט. לספורטאים החווים טראומה מוחית חוזרת ג’רזי באיירן מינכן על עצמם על הקריירה שלהם יש אפשרות גבוהה יותר לבסס מחלה ניוונית זו. הקשר של תפקוד לקוי של המוח כמו גם חשיפה לטראומה תת-קוסבית חוזרת ונשנית הופכת להיות מובנת טוב יותר. ככל שנלמד הבריאות והבריאות לטווח הארוך של ספורטאים בדימוס יותר, מתרחשת הבנה גבוהה יותר של דפוס זה.

אמנם ברור שיש שיעורי בית לעשות מבחינת קישור זה כמו גם MMA, אך הדבר היחיד ש- UFC כמו גם ארגוני MMA אחרים יכולים לגלות מתביעות אלה הוא להקדים את העקומה. אין מה להרוויח על ידי נקיטת גישה יען לטראומה במוח. במקום זאת, ליגות MMA צריכות לנקוט בצעדים משמעותיים כדי להכיר בסכנות אלה, כמו גם להניע את הספורטאים שלהן לגלות על הסכנות המובנות המלאות הכוללות השתתפות. כפי שהפגין מתחרה ה- MMA הקנדי בדימוס, ניק דניס, לא כל הלוחמים מסכימים להמשיך בקריירה ב- MMA לאחר שגיליתי את הסיכונים. לא מצליח להקל על הערכתו של הספורטאי ל- CTE כמו גם לתוצאות אחרות לטווח הארוך, לא רק מערערת את ההשתתפות המודעת, אך היא יכולה להוביל גם לצרות החוקיות שמכותות כעת את ה- NHL כמו גם NFL.

דנה ווייט, נשיאת ה- UFC, עשתה, לזכותו, הרבה על צמיחת ה- MMA וכן סיוע בפיתוח המסגרת הרגולטורית שלה. עם זאת, בתהליך המקדם דיבור רגיל עשה כמה ייצוגים מטופשים בקווי ה- MMA להיות ‘הספורט הבטוח ביותר בעולם’. היפר -בול הזה יכול להיפעל על ידי המעריץ הטיפוסי שמבין שדנה מדברת מתוך רצון לעזור לצמיחת הספורט כמו גם להפריך התנגדות פוליטית כמו “קרב הזין האנושי” המשומש היטב. עם זאת, הצהרות פזיזות כאלה יכולות להיות בעלות השפעה בלתי מכוונת בהקשר המשפטי אם מתחרה המאובחן כחכם CTE לפעולה משפטית.

ארגונים יוגשו בצורה הטובה ביותר על ידי אי ערעור הסיכונים הללו. אין להפחית פגיעה בזעזוע מוחי כפי שהיה על ידי הלך הרוח המרושל שהוצג בפני מאט מיטריונה בהתמודדות עם דאגות זעזוע מוחו שהושמעו בעונה 10 של TUF. אמנם יתכן והדבר הניב דירוגים טובים בהרבה, אך מניעת הלך הרוח המערער פגיעות זעזוע מוח אינו באינטרסים לטווח הארוך של ספורטאים ולא ארגוני MMA. אם גישה זו נרחבת בארגון יתכן ויהיה השלכות משפטיות לא רצויות בהמשך הדרך. על בעלי עניין לא לחכות לשערי השיטפון החוקיים שייפתחו לפני שהם מטפלים בנושא זה.

_______________________________________________________________________________

עדכון – 14 במאי 2013 – ג’ונתן סנודן ג’רזי נבחרת ערב הסעודית בכדורגל כתב מאמר פנטסטי שפורסם היום בדוח Bleacher פירק את תנאי החוזה המוצע של UFC עם אדי אלווארז שנחשף בתוכנית ההתדיינות. בעל עניין ספציפי על בעיית הסיכון לפגיעה מוחית, סעיף הוויתור שווה לבדוק במקום בו הדנה הלבנה, מטעם זופה, מתייגת MMA כ”פעילות מטבעו כמו גם מסוכנת באופן חריג “על פי סעיף ג’רזי נבחרת אנגליה בכדורגל XIV על החוזה המספק העמידה בוויתור:

פרסומת

שתף זאת:
טוויטר
פייסבוק

ככה:
כמו לטעון …

קָשׁוּר

הסכמה מדעת – אילו מבצעי ספורט קרב יכולים לגלות מתביעות זעזוע מוח של NHL, 26 בנובמבר 2013, “לימודי בטיחות”
תובנה לגבי תביעת זעזוע מוח של זופה תמיכה באסטרטגיה MARCH 26, 2014 עם 4 תגובות
תביעה מפגיעות מוח מגיעות לקרב ספורטאובר 29, 2014 עם תגובה 1

ava

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *