מחקר – סמנים ביולוגיים עשויים לסייע לקבוע סכנת CTE אצל ספורטאים עם היסטוריה של פגיעה מוחית

פגיעה מוחית טראומטית מתונה מכונה לעתים קרובות ‘פגיעה בלתי נראית’ מכיוון שיש בדרך כלל שום הוכחה אובייקטיבית המסייעת לאבחון הנזק שנגרם. במקום זאת מתבצעת אבחנה על בסיס אחיזת תלונות סובייקטיביות. מכות זעזוע מוחיות כמו גם מכות תת-קוסביות קשורות ל- CTE. כמו כן, לא ניתן לאבחן מחלה זו וודאות אצל אנשים חיים כמו גם דרישות אובייקטיביות המפגינות סכנה ג’רזי סאות’המפטון של מחלה זו חסרות.

מחקר מחקרי מרתק פורסם ב- JAMA Neurology החודש, עם זאת, והראה כי התחייבות כי סמנים ביולוגיים ספציפיים עשויים להיות “כלי אובייקטיבי לבחינת מידת הפגיעה המרכזית של המערכת החרדה אצל אנשים עם מחשבים אישיים (תסמונת פוסט זעזוע מוח)” כמו גם את זה. ניתן אפילו להשתמש בכלי כדי לסקר אתלטים הנמצאים בסכנה גבוהה להקמת CTE.

במחקר, שכותרתו “לאחר מכן נוירוכימיה של פגיעה מוחית טראומטית מתונה חוזרת ונשנית”, החוקרים בדקו 16 ספורטאים עם היסטוריה של פרסום תסמונת זעזוע מוח (כמחצית מהם התאוששו תוך שנה כמו גם עם האחרים שיש להם תסמינים מתמשכים מעבר לשנה) יחד עם קבוצה לניהול. חלבוני אור נוירופילמנטיים הועלו באופן משמעותי בקרב שחקנים עם מחשבים אישיים במשך הרבה יותר משנה ושחקנים עם מחשבים אישיים היו בעלי רמות עמילואיד- ß נוזל מוחי נמוך משמעותית בהשוואה לניהול אנשים.

הכותבים עטפו כי סמנים ביולוגיים אלה עשויים להיות מנוצלים כדי לסייע לספורטאי מסך המראים אינדיקציות לפגיעה רבה, אשר בתורם, בתורם, לסייע לספורטאים לקבל החלטת פרישה מושכלת הרבה יותר מלוחם כמו גם ליצור קשר אחר עם ספורט.

להלן התקציר המלא של המחקר:

ראיות חשיבותיות מצטברות כי התרחשויות מוחיות טראומטיות מתונות חוזרות ונשנות (MTBI) עלולות לגרום לתסמינים מתישים מתמשכים וארוכי טווח, כמו גם לעיתים מצב עצבי מתקדם המכונה אנצפלופתיה טראומטית כרונית. עם זאת, למיטב ידיעתנו, אין כלים אובייקטיביים לבחון באיזה תסמינים מתמשכים לאחר MTBI מופעלים על ידי פגיעה עצבית.

המטרה להבין אם תסמינים מתמשכים לאחר MTBI קשורים לפגיעה מוחית כפי שנבדקו על ידי סמנים ביוכימיים בנוזל מוחי נוזלים לנזק אקסונאלי כמו גם אלמנטים אחרים של פגיעה במערכת החרדה המרכזית.

תכנון, הגדרות, כמו גם המשתתפים, מחקר מחקרי חתך רב-מרכזי, כולל שחקני הוקי קרח שוודים מומחים שעברו על MTBI חוזרים על עצמם, סבלו מתסמיני פוסט-זעזוע במשך הרבה יותר משלושה חודשים, כמו גם סיפקו את הדרישות לתסמונת הפוסט-קוסה (מחשבים אישיים) על פי ספר האבחון כמו גם הספר הסטטיסטי של הפרעות נפשיות (המהדורה הרביעית) התואם לניהול בריא נוירולוגי. המשתתפים נרשמו בין ינואר 2014 כמו גם פברואר 2016. השחקנים נבדקו באופן דומה עם שאלון תסמיני זעזוע מוח של Rivermead וכן הדמיית תהודה מגנטית.

תוצאות עיקריות כמו גם מודדות חלבון אור נוירופילמנט, TAU בסך הכל, חלבון חומצי פיבררי גלייה, עמילואיד β, טאו זרחני, כמו גם ריכוזי נוירוגרנין בנוזל מוחי.

תוצאות בסך הכל של 31 משתתפים (16 בחור עם מחשבים אישיים; גיל חציוני, 31 שנים; טווח, 22-53 שנים; כמו גם 15 מנהלים אנשים [11 בחור כמו גם ג’רזי וולברהמפטון וונדררס 4 נשים]; גיל חציוני, 25 שנים; טווח, 21 -35 שנים) הוערכו. מבין 16 שחקנים עם מחשבים אישיים, 9 היו בתסמיני PCS במשך הרבה יותר משנה, ואילו השהייה 7 חזרו לשחק תוך שנה. חלבוני אור נוירופילמנטיים הועלו באופן משמעותי בשחקנים עם מחשבים אישיים במשך הרבה יותר משנה (חציון, 410 pg/ml; טווח, 230-1440 pg/ml) בהשוואה לשחקנים שהמחשבים שלהם נפתרו תוך שנה (חציון, 210 pg/ml יתר על כן, ריכוזי חלבון אור נוירופילמנטיים מתואמים עם Rivermead מפרסמים תסמיני זעזוע מוח של תסמיני זעזוע, כמו גם ג’רזי מונטריי אירועי זעזוע מוח לכל החיים (ρ = 0.58, p = .02 כמו גם ρ = 0.52, p = .04, בהתאמה). בסך הכל, שחקנים עם מחשבים אישיים היו בעלי רמות עמילואיד- ß נוזל מוחי נמוך משמעותית בהשוואה לניהול אנשים (חציון, 1094 pg/ml; טווח, 845-1305 pg/ml; p = .05).

מסקנות כמו גם רלוונטיות הגדילו חלבונים קלים נוירופילמנטיים נוזלים מוחיים, כמו גם עמילואיד β ממוזער, נצפו אצל אנשים עם מחשבים אישיים, מה שמרמז על פגיעה בחומר לבן אקסונאלי כמו גם בתצהיר עמילואיד. מדידה של סמנים ביולוגיים אלה עשויה להיות כלי אובייקטיבי לבחינת מידת הפגיעה המערכת החרדה המרכזית אצל אנשים עם מחשבים אישיים כמו גם להבדיל בין אנשים הסובלים מסכנת יצירת אנצפלופתיה טראומטית כרונית.

שתף זאת:
טוויטר
פייסבוק

ככה:
כמו לטעון …

קָשׁוּר

נוירוטRauma Journal עובר על השפעות ראש בספורט כמו גם ב- Deeneterationoctober 27, 2016 ב”לימודי בטיחות ”
איזה קונגרס יסופר על אבטחתו של Artsnovevels מעורבים ב- 8, 2017 ב”לימודי בטיחות ”
יונייטד מציינת את המכון הלאומי לבריאות ובריאות מודה כי ה- CTE שנגרם על ידי פגיעה מוחית סדרתית 24, 2022, “מחקרי בטיחות”

ava
category

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *